Duygularımızın yönlendirdiği robotlar

Günümüzde artık küçük ev aletlerine dahi verilen adı ile robotlar konuşmaları, spor yapmaları ve insan gibi hareket etmeleri dışında gelecek senelerde karşısındaki kişinin kurduğu cümleler ve tonlamaları ile duyguya uygun hareket edebilecekler. İspanyol bilim adamlarının yaptığı çalışmadaki teknolojik yapay sistem bu olanağı sağlayabilecek kapasitede olduğu yapılan son deneylerde kanıtlandı.

Sistem robotun karşısındaki insanın ses tonu, konuşma hızı, kişinin ses enerjisi, kelimeler arasındaki duraklama süresi ve çeşitli akustik parametreleri değerlendirerek uygun olan duyguyu saptamakta ve robotu bu duyguya göre yönlendirecek. Duygusu anlaşılamayan bir diyalog da ise robot karşısındaki kişiden daha fazla veri alması için diyalogu uzatacak. Bilim adamları bu sistemin yapımına başlamadan önce veri toplamak amacıyla denekleri otomatik bir sistemle konuşturarak başlangıç verilerini elde etmişler. Bu verilerde bıkkınlık, öfke, şüphe ve sevinç başta olmak üzere duyguların geneli hakkında bilgi sahibi olduklarını iletmektedirler. Yakın zamanda insanın en büyük yardımcısı olacak olan robotların duyguları algılaması ile uzun zamandır Hollywood filmlerinin konu olarak işlendiği “en iyi dost, en büyük düşman” temasında gerçekleşen robotların kendi duygularının ortaya çıkması da sanıyoruz bu teknolojilerle yakın olmasa da bir  zamanda gerçekleşecektir.

 

IceBlue

C# programcısı ve flash editörü

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.