Roboböcekler geliyor!

Günümüz teknolojilerinin gelişmesinin sonu gelmiyor. Her kategoride insanların daha rahat ve sağlıklı olarak hayatlarını devam ettirmek için teknolojinin nimetlerinden yararlanılıyor. Bu teknolojik gelişmelere son olarak robot böceklerin arama kurtarma çalışmalarında kullanılması eklendi. Michigan Üniversitesi bilim adamları bugüne kadar bir çok uçan mirco alet geliştirdiklerini yalnız bunların henüz böcek aerodinamik performansına ulaşamadıklarını iletiyorlar.

Bu konuda yapılan çalışmalarda enerji tassarufu için roboböceklerin güneş ışığı ile çalışmalarını öneren bilim adamlarına karşı çıkan gruba göre böcekler arama kurtarma hizmetleri için kullanılacağı için ışık bulunmayan mekanlarda da kullanımları gerekebilir. Bu nedenle yapılan çalışmalar öncelikle kullanılacak olan enerjiyi böceklerin kendilerinden sağlamak üzerine yoğunlaşmış. Yeşil Haziran Böceği olarak adlandırılan tür il denekler arasında bulunuyor. PZT-5H adı verilen maddeden yapılan ve baskı uygulandığında elektrik enerjisi üreten plakalar üretilen böceğin göğüs kafesine yerleştirilmiş.  45 microvat enerjinin elde edildiği ilk denemelerden sonra daha fazla güç ortaya çıkacağı ve roboböceklere yeteceği düşünülmekte. ABD’de şu anda bir grup mühendisin yarı makine yarı canlı olacak olan roboböceklerden bir ordu üretmeye çalıştıkları gelen bilgiler arasında. Yakın zamanda denemelerinin yapılması planan projenin özellikle arama kurtarma faaliyetlerinde büyük yarar sağlayacağı düşünülmetedir.

 

IceBlue

C# programcısı ve flash editörü

16 thoughts on “Roboböcekler geliyor!

 • 31 Temmuz 2013 tarihinde, saat 21:30
  Permalink

  inanılmaz bir şey ya… nereden nereyee

  Yanıtla
 • 11 Aralık 2012 tarihinde, saat 13:12
  Permalink

  Arama kurtarma için yapıldığını hiç sanmıyorum. Medyaya öyle lanse olmuştur. Genelde bunları istihbarat için kullanılır. Öylede kullanılacağını düşünüyorum. Güneş ışığı ile çalışması sınırsız enerji demektir. Günler, aylarca uydudan yönetilebilir.

  Yanıtla
 • 17 Kasım 2012 tarihinde, saat 10:45
  Permalink

  Teknoloji ne çok gelişti robot ömrücek matrix filminde görmüştüm inanılmaz bişey kim bilir 50 yada 100 sene sonra neler çıkıcak görebilirsek :)

  Yanıtla
 • 03 Eylül 2012 tarihinde, saat 22:00
  Permalink

  Bu böcekler sayesinde savaş stratejileri değişir, gelişir..

  Yanıtla
 • 16 Ağustos 2012 tarihinde, saat 01:55
  Permalink

  Evet bu böcekler eğer gerçekten arama kurtarma için düşünülmüş ise bu mükemmel. Ama bu işin birde casusluk boyutu varki daha da geliştirilecek böcekler ile casusluklar artacaktır.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: