İlk Jolla telefonu “First One” Satışa sunuluyor!

Nokia firmasının eski bir grup mühendisinin ayrılarak yeni bir firma oluşturmasıyla başlayan Jolla kendine özgü bir işletim sistemi Sailfish’i de geliştirerek ilk akıllı telefonunu çıkartmış ve geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı. Şimdi ise sizlere yeni bir teknoloji firması olan Jolla’nın çıkartmış olduğu işletim sisteminden ve ilk akıllı telefonundan bahsedeceğiz.

4-Jolla

Finlandiya kaynaklı bir firma olan Jolla’nın ilk akıllı telefonunu ismi The First One olarak uygun görülürken telefonun ilk olmasına karşın orta seviye bir özellik taşıyan pilot telefon olması ise biraz şaşırtıcı görünüyor. 4.5 inçlik 960×540 piksel çözünürlükte bir ekran, 1.4GHz saat hızında çalışan çift çekirdekli bir Qualcomm işlemci ve 1GB RAM yer alan cihazda 16GB depolama kapasitesi, microSD yuvası, 8MP çözünürlükte arka kamera, 1.3MP çöünürlükte ön kamera, Bluetooth 4.0, WiFi, 4G gibi yeni nesil telefonlarda klasik haline gelen özelliklerde bulunmaktadır. Kendi işletim sistemi hakkında bilgi verecek olursak firma tarafından yapılan net açıklamalar olmazken işletim sisteminin en iyi yönlerinden bir tanesinin de Anroid kaynaklı oyunları bir emülatör yoluyla çalıştırabiliyor olmasıdır.

The First One adı verilen Jolla’nın ilk akıllı telefonun fiyatının ise 400 euro civarında ve 130 ülkede ön satışa çıkarıldı. Nokia’nın Microsoft’a satılması ile teknolojik anlamda güç kaybeden Finlandiya’nın Jolla firmasına gereken desteği vermesi ve pazarlama alanında yardımda bulunması bekleniyor.

 

Jolla Tanıtım Videosu

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.