Klavyeler Yakın Gelecekte Tarihe Karışacak

klavye

Bilgisayar’ın icat edildiği dönemlerden bu güne kadar baktığımızda bilgisayarı tam anlamıyla kullanabilmek için gerekli olan aletler belirlidir. Bunlar Monitör, Mouse, hoparlör, kasa ve klavyedir. Eski dönemlere baktığımızda ve diğerlerini bir tarafa bıraktığımızda klavye olmadan bilgisayarı kullanmak imkânsız denecek kadar zordur.

 Fakat günümüzde klavye olmadan bilgisayarı kullanmak hiçte zor sayılmaz. Artık teknolojinin getirdiği yeniliklerle birlikte dokunmatik ekranlı bilgisayarlar piyasaya sürülüyor ve bu bilgisayarlarda içlerinde klavyeleri barındırıyor. Olayı sadece bilgisayar olarak incelemeyecek olursak da tablet ve akıllı telefonlarda da hemen hemen aynı durum geçerli diyebiliriz. Microsoft firmasının araştırmacılarından Andy Wilson’da bu yönde bir araştırma yapmış olduğu ve tıpkı söylediğimiz gibi yakın gelecekte klavyelerin yerini dokunmatik ekranlara bırakacaklarını ifade etti. Andy Wilson bu açıklamayı bir forum programında yaparken yanındaki konuklarda Wilson’un fikirleriyle paralel yönde beyanlarda bulundu. Buna göre bakacak olursak insanlar artık yer kaplamayan ve daha pratik olan dokunmatik klavyelere geçiş yapacak gibi görünürken belki yakın zamanda konuşmalarımızı harfi harfine kaydedebilecek türde icatlarla karışabiliriz.

Bu tür araçlar çıktığında da insanlar isteyerek veya istemeyerek onlara yönelmek zorunda kalacaklar çünkü teknolojinin getirdiği yeniliklere uymayanlar günümüz toplumunda gerçekten toplum hayatı bakımından zorluklar yaşayabiliyor. Bu araştırmanın doğru olup olmadığı önümüzdeki 2 ya da 3 yıl içinde görmüş olacağız o zamanları merakla beklemeye devam ediyoruz.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.