Samsung’tan Dünyanın İlk 8 Çekirdekli Mobil İşlemcisi

Samsung_Exynos-5-Octa

Android dünyasında 4 çekirdekli işlemci kullanan telefonlar yeni yeni piyasaya girerken dünyanın en büyük yarıiletken firmalarından Samsung çıtayı bir kere daha yükselterek dünyanın ilk 8 çekirdekli mobil işlemcisini duyurdu.

Bu haftaki CES (Consumer Electronics Show) 2013 fuarında tanıtılan Exynos 5 Octa işlemcisi, ARM’ın geçtiğimiz yıl tanıttığı Little.Big platformunu temel alıyor. Toplamda 8 çekirdeğe sahip olan Exynos 5 Octa, yüksek işlemci gücü gerektiren uygulamalar için 4 adet ARM A15 işlemcisine sahipken, fazla işlemci gücü gerektirmeyen uygulamalar için güç tasarrufu sağlayabilmek için 4 adet ARM A7 çekirdeğine sahip. Samsung’un iddialarına göre yeni işlemci Samsung, Exynos 5 Dual’e göre %70 oranında daha az güç tüketiyor.

İşlemci hakkında şu an için fazla bir ayrıntı duyurulmamış durumda ancak grafik ayağında Mali sınıfından son model bir GPU içereceği ve UHD 4K (3840*2160) çözünürlüğü destekleyeceği tahmin ediliyor. Samsung’un son işlemcisi 28nm HKMG süreci ile Samsung’un Austin-Teksas’taki fabrikasında üretilecek. Yeni işlemci büyük olasılıkla Samsung’un bu yılki amiral gemisi cep telefonu ve tabletlerinde kullanılacak ve Nvidia Tegra 4, Qualcomm Snapdragon S4 gibi işlemcilerle rekabet edecek.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Samsung’tan Dünyanın İlk 8 Çekirdekli Mobil İşlemcisi” konusunda Bir Fikir

  1. Ya samsung her alanda gelişmeye devam ediyor. Bilgisayar telefon… Gerçekten adamlar yapıyor ve başarıyor ya.

  2. Samsung teknolojik olarak ataklar yaparak aşırı bir ilerleme kaydetti telefon sektörü olsun bilgisayar büyük yeniliklerle karşımıza çıkıyor.

  3. gerçekten bir devrim niteliğinde bana göre. 8 çekirdek telefonların piyasaya çıktığı zamanı merakla bekliyor olacağım.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.