Firmaların gönderdiği SMS’ler artık engellenebilecek

BTK Başkanı Tayfun Acarer
BTK Başkanı Tayfun Acarer

Şüphesiz birçok cep telefonu abonesinin rahatsız olduğu bir durum bu.Firmalardan gelen reklam-tanıtım amaçlı SMS‘lerinden tek tuşla kurtulmamıza olanak sağlayan yeni bir sistem geliyor.BTK başkanı Tayfun Acarer’in meclis gündemine taşıdığı yasa tasarısı yasalaşırsa artık bu istenmeyen firma kısa mesajlarından kurtulabileceksiniz.

 

Abonelere sunulacak olan tek seçenekli bir paketle gelen kısa mesajları (SMS), engellemek mümkün olacak.Şuan Meclis Genel Kurulu’nda olan  elektronik ticaret kanun tasarısında yer alan düzenleme ile aboneler istemekdikleri kısa mesajları kaşılaşınca, ekrana gelecek “Bu kaynaktan/numaradan SMS almak istemiyorum” seçeneğini işaretleyerek o kaynaktan sms alımını durdurabilecek.

 

İzinli pazarlamayı kapsayan görüş aldığını belirten BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) başkanı Tayfun Acarer, “Biz de SMS konusunda sistemin nasıl işleyebileceği konusunda görüşümüzü bildirdik. Eğer tasarı şu anki haliyle yasalaşırsa, size bir SMS geldiğinde, ‘Bunu istemiyorum’ diye işaretleyebileceksiniz. Bu şekilde karşısına çıkan kutucuğu işaretlediğiniz zaman artık size o numaradan SMS gelmeyecek” dedi.

Direkt mesaj şimdilik serbest

Toplu mesaj servislerinden gelen SMS’ler engellenebiliyor. Bu işlem abonesi olduğunuz GSM operatörünün çağrı veya online işlem merkezi aracılığıyla yapılabiliyor. Ancak firma direkt SMS atıyorsa, bunu engellemek şu an için teknik olarak mümkün olamıyor.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: