Flickr, 12 milyonluk tarihi fotoğraf arşivi oluşturuyor

ABD’li bir akademisyen Flickr’da telif hakkı problem bulunmayan 12 milyonluk bir tarihi görsel ve fotoğraf arşivi oluşturuyor.

Hali hazırda 2,6 milyon dosyayı Flicker’a yükleyen Kalev Leetaru adlı akademisyen, görsel ve fotoğraflara otomatik eklenen etiketler vasıtası ile arama yapılmasını basitleştirilmiş.

Resimler ve fotoğraflar Internet Archive adlı kuruluş tarafından kütüphanelerden edinilen 600 milyon kitaptan taranarak oluşturulmuş.

“Resimlerin kapsamını ve her şeyin zaman içinde nasıl değiştiğini görmek olağanüstü” diyen Leetaru, “Kitaplardaki fotoğrafların çoğu dünyadaki herhangi bir sanat galerisinde değil, orjinal kopyaları da uzun süre önce kaybolmuş” diyor.

Resimlerin tarihi 1500’lü yıllardan başlayıp 1922’ye kadar uzanıyor. 1922 senesi telif hakkı kısıtlamalarının başladığı yıl.

Georgetown Üniversitesi’nde Flicker’in sahibi Yahoo’nun sponsorluğunda bir uygulamada çalışırken projeye başlayan Leetaru fotoğrafları ve görselleri ilgili metinlerle birlikte kaydedebilmek için özel bir program geliştirmiş.

Yazılım vasıtası ile kitap sayfaları arasından belirleme edilen resimler JPEG formatında kaydediliyor ve ilgili metinle birlikte Flickr sayfası olarak kopyalanıyor.flickrde-12-milyon-tarihi-resim-ve-fotografa-erisim-bedava

Leetaru’ya göre insanların bu resimlerle yapacağı en hoş şeylerden biri görseller üzerinden bir zaman yolculuğuna çıkmak.

Leetaru’nun hayali, proje gelecek yıl bittiğinde, Wikipedia sayfalarına görsellerin iliştirilmesi.

Geliştirdiği programı diğerleriyle de paylaşmak istediğini söyleyen Leetaru herhangi bir kütüphanenin benzer bir projeyi yapabileceğini söylüyor.

BBC TÜRKÇE

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

One thought on “Flickr, 12 milyonluk tarihi fotoğraf arşivi oluşturuyor

  • 01 Ekim 2014 tarihinde, saat 16:44
    Permalink

    güzel bir paylaşım olmuş

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: