Meme Kanseri Hakkında Bilmek İstenenler

meme-kanseri

Meme kanseri, yetişkin kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden biri olarak kayda geçti. Meme kanseri erken teşhis durumunda hayat kurtaran bir kanser olarak da anılmaktadır.

Meme kanseri süt bezlerinde ve kanallarında oluşur. Tüm kanser tiplerinde olduğu gibi kanser bu hücrelerde oluşur ve kontrolsüz bir şekilde kanserli hücreler yayılmasını sürdürür. Meme kanseri belirtileri dendiğinde ilk akla gelen memede sertliktir. Üstelik bu sertlik kadınların bizzat kendi tarafından da kontrol edilebildiğinden, erken teşhis süreci en kolay olan kanser türlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Meme kanserine yakalanma yaşı genellikle 50 ve üzeridir. Bu da en çok ortayaşta görülen bir kanser çeşidi olduğunu ortaya koyar. Ancak tıp biliminin sürekli ilerlemesi sayesinde, son yıllarda meme kanseri tedavisi konusunda son derece iyi adımlar atılmıştır.

Ancak meme kanseri tedavi sürecinde en önemli olan, pekçok kanserde olduğu gibi hastalığın hangi evrede tespit edildiğidir. Yapılan tespit düzeyine göre uzman doktor ve onkologlarca hastaya müdahale edilir. Meme alınma ameliyatları genellikle hastalığın son evresinde yapılmaktadır.

Meme kanseri ve beslenme de, tedavi sürecinde önemli bir yer tutmaktadır. Meme kanserine yakalananlar muhakkak şekerden uzak durmalılar ve egzersiz yapmalılar. Öte yandan ağır kaldırmamaları ve kol altı liflerini fazlaca yormamalılar. Çok fazla yağ tüketmemek de bir diğer önemli faktördür. Meme kanseri bitkisel tedavi hususunda yardımcı bitkilere, bitki kürlerine ve çaylara başvurulabilir. Ancak aslolan tıbbi tedavi sürecidir.

Meme kanseri nedenleri, diğer pekçok kanser türünde olduğu gibi ortaya çıkarılamamıştır. Kesin nedenleri bilinmeyen hastalıkların önlenmesi konusunda tedbir almak da hayli zordur. Bu nedenle, doktorlar önemle sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme koşullarına sahip olmayı öneriyor. Bu temel korunma yöntemleri, diğer pekçok hastalıktan olduğu gibi meme kanserinden de korunmaktadır. Ancak kesin nedeleri bilinmediğinden, bu şekilde yaşayanlar da zaman zaman meme kanserine yakalanabilmektedirler.

Hastalar meme kanseri muayene konusunda bilgi sahibi olurlarsa kendilerini duş sırasında muayene edebilirler. Unutulmamalıdır ki meme kanserinde en önemli nokta, bireysel muayenedir.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.