Radyasyon ölçümü yapan ilk cep telefonu Japonya’dan.

  Japonya ve Uzak Doğu’nun elektronik devi Sharp Corp‘tan yer ve havadaki radyasyon miktarını ölçebilen cep telefonu üretti.

 

Japonya’da satışa sunulması kararı için Softbank Başkanı Masayoşi San’ın açıklamaları şöyle: Bu kararı almamızdaki sebep Twitter üzerinden gelen yoğun istekler ve Japon halkının şirkete ilettikleri düşünceleri etkili olmuştur dedi.

 

Geçtiğimiz sene Japonya’da yaşanan Nükleer felaketin ardından bu konu hakkında duruşu ile tanınan Masayoşi, güneş enerjiside dahil olmak üzere yenilenebilir enerji tarafları olarak tanınıyor.

 

Mart 2011 yılında meydana gelen Tsunami felaketinin ardından Nükleer santral civarındaki yerleşim alanlarının yüksek radyasyon nedeniyle yaşanmaz hale gelmiş olması Japon aileleri tedirgin ediyor.İçinde başkent Tokyo’nun bulunduğu birkaç yer içinde aynı tehlikenin olması özellikle çocuklu aileleri huzursuz ediyor.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

9 thoughts on “Radyasyon ölçümü yapan ilk cep telefonu Japonya’dan.

 • 04 Haziran 2012 tarihinde, saat 14:44
  Permalink

  Yani bir radyasyon ölçen telefonumuz eksikti o da oldu. Sorması ayıptır da yaşam boyu kaç kez kullanılacak o radyasyon ölçer? Hani nükleer savaş dersen zaten telefona gerek yok, anlarsın etrafta radyasyon olduğunu.

  Yanıtla
 • 03 Haziran 2012 tarihinde, saat 10:37
  Permalink

  Zalten japonlardan beklerdim bunuda

  Yanıtla
 • 01 Haziran 2012 tarihinde, saat 21:48
  Permalink

  Kendi yaydığı radyasyonu da ölçüyormu acaba?

  Yanıtla
 • 31 Mayıs 2012 tarihinde, saat 11:19
  Permalink

  Adamlar yapıyor boş durmuyor çalışıyor bizim türklerde anca taklit etsin yada çalsın helal olsun japonlara.

  Yanıtla
 • 31 Mayıs 2012 tarihinde, saat 01:22
  Permalink

  japon yapımyısa radyasyon tavan yapıcaktır :D

  Yanıtla
 • 30 Mayıs 2012 tarihinde, saat 18:48
  Permalink

  Neden dünyanın en akıllı japonlar sorusuna birkez daha cevap almış bulunuyoruz. Akıl onlar’da ve en iyi şekilde kullanıyorlar.

  Yanıtla
 • 30 Mayıs 2012 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  Japonlar ne kadar zeki olduklarını bir kez daha ispatlamışlar. Sanırım son tsunami felaketinde yaşadıkları Radyosayon krizi nedeni ile bu telefonu icat etmişler.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: