Symbian Carla ve Donna

Meksika’da düzenlenen Geliştirici Günleri’nde Nokia, Symbian’ın gelecek iki güncellemesini aydınlattı. Carla ve Donna adını alan majör güncellemelerin yanı sıra, Symbian Belle üzerine minör güncellemeler de sunulacak.

Symbian Carla, 2012 sonu veya 2013 başı gibi sunulacak. Bu güncelleme, 1 GHz ve üstü işlemciye sahip akıllı telefonlar için kullanılabilir olacak. Yeni bir tarayıcı, birçok yeni Widget, birçok yeni NFC özelliği ve Dolby Surround ses geliştirmeleri de bu güncellemeye dahil edilecek. Nokia N8, C7, E7, C6-01 gibi ilk nesil Symbian^3 cihazlar ise bu güncellemeden yararlanamayacaklar.

Symbian Donna, 2013 sonu veya 2014 başı gibi sunulacak. Bu güncelleme ise, çift çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefonlar için kullanılabilir olacak. 2014’e kadar mobil işlemciler kim bilir kaç çekirdekli olacak, fakat Nokia daima düşük donanıma en uygun şekilde yazılımını optimize etmiş bir firma.

Eski nesil Symbian^3 cihazlar 2012’nin ilk çeyreğine kadar Belle güncellemelerinin tamamını alırken, Symbian Belle ile sunulmuş cihazlar da yeni nesil Belle güncellemesini alacak.

 

erdemozturk

Symbian uygulama geliştirici, aynı zamanda bir grafiker ve de bir yazar :)

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.