Avrupa’dan ve Amerika’dan Getirilen Cihazlara Kayıt Yasağı!

Ucuz fiyatı nedeniyle yurt dışından getirilen ve kullanılan telefonlara Bilgi Teknolojileri ve  İletişim Kurumu olan BTK tarafından kayıt yasağı geldi.  Yapılan açıklamada yeni gelecek sistem ile 100 TL’lik harç uygulaması yürürlüğe girene kadar telefonların kayıtları abone merkezlerinde yapılamayacak.

Yapılan açıklamaya göre yurt dışından getirilen yolcu beraberinde getirilen telefonlar 100 TL’lik harç sistemi getirilene kadar pasaportlara kayıt edilemeyecek. Bu sistem geldikten sonra ise pasaport sahibi kişi 100 TL’lik harcı yatırdığını kanıtlar belgenin aslı ile abone merkezlerine başvurarak telefonlarını kayıt ettirebilecek.

Kısa süreli kayıt durdurmanın sebebi olarak ise Maliye Bakanlığı gösteriliyor.  Konuyla ilgili tebliğ yayınlamayan Maliye Bakanlığı, 100 TL harç uygulamasının nasıl yürürlüğe gireceği ve ne şekilde alınacağıyla ilgili tebliğ yayınladıktan sonra abone merkezlerinde kayıtlar tekrardan başlayacak.

Bazı telefonlarda 600-700 liraya kadar avantaj sağlayan pasaport sahipleri 10 TL gibi bir ücretle kayıt yaptırabiliyordu. Maliye Bakanlığı’nın tebliği düzenleyip ve yayınlaması yaklaşık 1 hafta 10 gün gibi bir süre alacak gibi görünüyor. Bu süreden sonra ise kayıt ücreti 100 TL olacak.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: