İşinizde hangi tipte monitörler seçmelisiniz?

Gelişen teknoloji sadece işleri değil, çalışma alanlarını oldukça değiştirdi. Artık çoğu işyeri çalışanlarının bilgisayarlarını firma olarak sağlıyor. Eskiden işyerleri için tek tip olan bilgisayarlar, değişti, evrimleşti ve artık her uzmanlık için ayrı özellikte bilgisayarlar var. Özellikleri kadar önemli olan bir konu da bilgisayarınızda yaptığınız işyeri gördüğünüz panel, monitörler. Çalışma hayatınızda ne tipte monitörler seçmeniz gerektiğini inceledik. Elbette bunları uzmanlık alanlarını göz önünde bulunarak yaptık. İşte dikkat etmeniz gereken bazı konular.

Sadece çalışma hayatı olarak düşünmeyin, aslında en önemli kriter ergonomidir. Monitörün geniş açı özelliğinin olması, mat ekrana sahip olması ve kolay ayarlanabilir olması monitörünüzün kullanılabilirliğini arttıracak özelliklerdir. Hemen her çalışma alanında bu özelliklere dikkat edilmelidir. Çalışma alanınızı göz önünde bulundurarak büyük ölçülü bir monitör seçebilirsiniz. Tabii çizim ve modelleme gerektiren işler yapıyorsanız, büyük ölçülü monitörler çok da iyi olmayabilir.

Bir başka önemli odak noktamız da Panel özellikleridir. Kullanacağınız monitörün paneli çalışma ortamınız için oldukça önemlidir. IPS monitörler genel olarak iş monitörlerinde tercih edilenlerdir. IPS monitörler oldukça net görüntü sağlarlar. IPS monitörler renk doygunluğu sağlamak için oldukça geniş bir piksel gücüne sahiptir. Eğer hız işiniz için görüntüden daha önemliyse TN monitörleri tercih edebilirsiniz.

Bir başka önemli nokta da bilgisayarınız için gerekli olduğunu düşündüğünüz destekleyiciler. Eğer bilgisayarınızı kullanacağınız alanda fazla yere sahip değilseniz ama ses desteğine ihtiyacınız varsa hoparlörlü bir monitör seçerek çalışma alanınızda yer tasarrufu yapabilirsiniz. Eğer işiniz uzun saatler monitör başına olmanızı gerektiriyorsa, göz sağlığınızı korumak için Flicker-Free ve düşük mavi ışık gibi özelliklere sahip monitörler tercih etmelisiniz. Tüm bunların yanında monitörünüzü göz hizanıza uygun şekilde yükseltmeyi ve boyun sağlığınıza ihmal etmeyi unutmayın.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.