Facebook Phishing’in konusunda uyardı

İnternet sosyal paylaşım platformu devlerinden facebook son zamanlarda korsanların kullanıcılara en eski ve yaratıcı yöntem olan phishing ile saldırdığını duyurdu. Yöntem facebook chat isimli bir iPhone uygulaması ile fark edildi. Uygulamayı yüklediğinizde sizin haberiniz olmadan arkadaşlarınıza bu resimdeki sen misin? Bu resme hemen bak! Gibi merak uyandıran mesajlar gönderiyor. Arkadaşınız mesaj sizden geldiği için tereddüt etmeden mesajdaki linke tıklayarak resmi görmek istiyor. Aslında bu link Facebook ana sayfa tasarımının birebir kopya edilmiş korsan siteye ulaşıyor. Burada zaman aşımı olduğunu veya ilk kez gireceğini düşünen arkadaşınız kullanıcı adı ve şifresini yazdığında hesap korsanların eline geçmiş oluyor. Bu yöntemin fark edilmemesi için giriş yapılamadığında bir hata mesajı veren korsanlar sizi gerçek facebook’a yönlendiriyor ve giriş yapmanızı sağlıyor. Bu şekilde şifrenizin değiştirilmesi gerektiği bir durum olmadığı için aynı şifreyle devam ediyorsunuz.

Yöntem bir aralar bankaların başına dert açmış ve bankalar gerek mesaj gerekse maillerle kullanıcılarına şifrelerini gelen maillere yazmamalarını, linklere tıklamamalarını istemişlerdi. Korsanlar en çok başvurduğu bu yöntemle ele geçirdiği kişisel bilgileri satıyor. Bilgilerinizi korumak için şifrenizi en yakınlarınız dahil paylaşmamanız ve düzenli olarak değiştirmeniz tavsiye edilir.

 

IceBlue

C# programcısı ve flash editörü

Facebook Phishing’in konusunda uyardı” konusunda Bir Fikir

  1. çok dikkat etmek lazım.. bu tarz uygulamaların haddi hesabı yok.. en iyisi facebook ‘un onay vermediği hiç bir uygulamayı kabul etmemek..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.