Sophos URL’ler konusunda uyardı

İnternet güvenlik sistemleri tarafından sürekli olarak kontrol altında tutulmaktadır. Buna rağmen dolandırıcı yâda açıklardan faydalanarak kendisine avantaj sağlayan birçok kişi çıkabiliyor. Güvenlik firmalarından olan Sopshos’un yaptığı bir araştırmaya göre internet sitelerine girerken hatalı yazdığımız veya unuttuğumuz bir harf bizi isteğimiz dışında açılan sitelere çıkarıyor. Güvenlik şirketine göre Bu hataların çıkardığı siteler genellikle tıklama geliri ile para kazanan veya hosting firmaları oluyor.

İçerisinde Facebook, Twitter, ve Google gibi sürekli giriş yapılan sitelerinde olduğu araştırmada Sophos ortalama 14.500 farklı URL yi kontrol etmiş. Bu sitelerin yazım hatalarının veya eksik unutulan harflerin bazılarının gerçek sitelere ulaştığı belirlenmiş. Örn. Facebook yerine Q klavyede hemen üstünde olan R harfini kullanarak yazdığınız Racebook gerçek bir bahis sitesi. Sophos yaptığı araştırmada yanlış yazılan URL’lerin %20’sinin phishing (yemleme) metodunu da içeren siber suç ve yetişkin içerikli sitelere yönlendirildiğine dikkat çekerek girmek istediğiniz web sitesini direk yazmanız değil girdikten sonra sık kullanılanlar gibi imlemeleri kullanarak girmenizi öneriyor.

 

IceBlue

C# programcısı ve flash editörü

Sophos URL’ler konusunda uyardı” konusunda Bir Fikir

  1. Benim gibi google yerine browsera linki yazmayı tercih edenler sıklıkla karşılaşıyor bu olayla 🙂 Bulan adamlarda kafa çalışıyor ama 🙂

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.