Tarayıcı savaşlarında son durum

Günümüzde internet her 3 evden 2’sinde kullanılan gereksinimlerden biri haline geldi.  Hayatımızın her anında ihtiyaçlarımızı karşılamak, eğlenmek, öğrenmek ve gelişmek için kullandığımız internet sektöründe tarayıcı savaşları son hızıyla devam ediyor. Microsoft, Google ve Apple tarayıcı sektöründeki pastadan en fazla dilimi almak için kıyasıya yarışıyorlar. Mozilla ve Opera ise bu üçlüden geriye kalanları süpürme derdindeler. New Relic şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre Windows 8 ile birlikte gelen İnternet Explorer 10 en hızlı web tarayıcısı. “Real User Monitoring yani Gerçek kullanıcı izleme adını verdikleri ve günde 1.4 milyon sayfa gösterimini izleyen sistemden alınan verilere göre IE10  IE9 ve sektördeki rakiplerini geride bırakmışa benziyor.

Kullanıcı izleme raporları her ne kadar IE10 üzerine yoğunlaşsa da kullanıcıların popülerlik araştırmalarında Chrome son sürat liderliğine devam ediyor. Microsoft’un ev sahibi olduğu Windows ürünlerinde yaklaşık %41 ile Chrome birinci durumda bulunurken %34 ile IE ikinci %20 ile Firefox üçüncü durumdalar. Windows 8 den sonra artışa geçmesi beklenen IE hız konusunda gelişse de kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirebilecek mi? Zamanla göreceğiz.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Tarayıcı savaşlarında son durum” konusunda Bir Fikir

  1. Bilgisayarımda Mozilla Firefox, Google Chrome, İnternet Explorer 9 Var. Ben Yıllardır Kullanım Rahatlığı, Eklentileri, Temaları ve Diğer Özelliklerinden Dolayı Mozilla Firefox Kullanıyorum.

  2. İnternet Explorer ne kadar da uğraşsa kullanıcılar açısından arayüz olarak hala çok kullanışsız gibi. Nitekim bende bir chrome kullanıcısı olarak hala firefox ve explorer kullanamıyorum çok ağır geliyor arayüzü.

  3. Benim tercihim her zaman chrome olmuştur.Hem hızlı hem eklentisi çok hem de tasarımı güzel.Firefox bir ara iyi çıkış yapmış olsa da en büyük sıkıntısı yavaş olması

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.