Telegram Gizlilik ve Güvenlik Ayarları

Dünyada 800 milyondan fazla kullanıcısı olan anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, gizlilik ve güvenliğe en çok önem veren uygulamalardan biridir. Türkiye’de 5 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan uygulamanın gizlik ve güvenlik ayarlarını nasıl yapabileceğinizi aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Telegram uygulamasını açın, sol üstten 3 çizgi üst üste olan yere tıklayın. Açılan menüden ayarlara gireceksiniz.

 1. Telefon Numarasını gizleme: “Telefon numaramı kimler bulabilir? bu seçeneği hiç kimse olarak işaretleyiniz.
 2. Beni numaram ile kim bulabilir?Kişilerim” yapın.
 3. Son görülme ve çevrimiçi: “Hiç Kimse” yi işaretleyin. Ama unutmayın bunu işaretlerseniz hiç kimsenin online durumunu göremezsiniz. Bunu yerine yakın zaman, bir hafta içinde veya bir ay içinde gösterilir.
 4. Profil Fotoğrafları: isterseniz profil fotoğrafınız görülmemesini sağlayabilirsiniz. “Hiç Kimse” olarak kaydedin.
 5. Hakkımda: bio kısmına yazdığınız yazının görünmesini istemiyorsanız bu ayarı da hiç kimse olarak bırakabilirsiniz.
 6. İletilen Mesajlar: gönderilen mesajlar, diğer kullanıcılar tarafından iletildiğinde bağlantı verilmemesi için burayı da kapatabilirsiniz.
 7. Aramalar: eğer kimsenin sizi sesli veya görüntülü aramasını istemiyorsanız hiç kimse yapın.
 8. Gruplar ve Kanallar: grup sohbetleri ve kanallara habersiz eklenmek istemezseniz bu ayarı da hiç kimse yapın.

Telegram hesabınızı güvene almak için üç adet seçeneği bulunuyor. Bunlar: İki Adımlı Doğrulama, Mesajları otomatik sil, ve uygulama kilidi.

 1. İki adımlı doğrulama: günümüzde yazılımların olmazsa olmazı olan bu güvenlik seçeneği sms doğrulamasıdır. Numaranıza gelen doğrulama kodunun yanı sıra ek güvenlik önlemi olarak pin belirlemenize de olanak sağlamaktadır.
 2. Mesajları otomatik sil: başlatılan sohbetlerde mesajları belirli bir süre sonra yok edilmesini istiyorsanız özel ayar yapın.
 3. Uygulama Kilidi: 4 hane bir pin belirleyip sohbet listenizi gizleyebilirsiniz.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.