DDR6 RAM Nedir?

RAM geliştirme her zaman yoğun bir süreç olmuştur. DDR5’in artık genel kabul görmesi ile birlikte, kullanıcılar bir sonraki sürümü ve DDR6 RAM’in neler getirebileceğini dört gözle bekliyor.
DDR6 daha hızlı olacak ve MSAP teknolojilerini kullanacak, ancak bu ne anlama geliyor ve DDR5 ne kadar süre ilgi odağında olacak? DDR6’nın ne zaman piyasaya çıkacağı, hangi hızların beklendiği ve DDR6 RAM’i çalıştırmak için nelerin gerekli olacağı da dahil olmak üzere şimdiye kadar bilinenler burada.

DDR6 ne zaman çıkıyor?

Şubat 2023 itibariyle, DDR6’nın geliştirilmekte olduğu onaylandı ve Samsung, Tech Day’de DDR6’nın 2025’te ticari kullanım için bir modül olarak görünmesinin beklendiğini duyurdu. tüketici düzeyinde kullanılmadan önce RAM çubuklarına entegre edilmelidir.
Anakartı yükseltme nedenlerinden birinin DDR5 RAM kullanabilmeniz olduğunu unutmayın.

DDR6 RAM’den ne beklenebilir?

DDR6 RAM satın aldıktan sonra, ondan nasıl bir performans alacaksınız?

DDR6 Hızı:

DDR RAM her sürümde geliştikçe, genel eğilim her sürümde hızın iki katına çıkmasıdır. DDR5, her modülde iki kanalda saniyede maksimum 51,2 Gigabayt veri hızında çalışır, ancak JEDEC modüllerinin hızı 6.400 MBps’dir ve daha hızlı modüller piyasaya sürülür. DDR5’in ömrü boyunca çalışır.
DDR6’nın JEDEC modüllerinde maksimum 12.800MBps ve hız aşırtıldığında 17.000MBps veri hızıyla piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu hızların DDR6’nın ömrü boyunca artması bekleniyor. Bu arada DDR’nin RAM hakkında bilmeniz gereken terimlerden sadece biri olduğunu unutmayın.

Yeni teknoloji: MSAP

Samsung’un DDR6 duyurusu, MSAP teknolojisinin DDR6 RAM modüllerine dahil edilmesiyle ilgili bir açıklama da içeriyor. MSAP, Değiştirilmiş Yarı Eklemeli İşlem anlamına gelir ve birkaç marka DDR5 RAM’de kullanılmıştır. MSAP, üreticilerin boşlukları kapatarak daha yüksek hızlara izin vererek daha iyi devrelere sahip modüller oluşturmasına olanak tanır. Bu, devreler arasında daha hızlı transferler ve daha iyi bağlantılar sağlar.
DDR6 geleceğin standardı olacak
DDR6, tamamlanmasına en az bir yıl kaldığı ve ticari olarak piyasaya sürülmeden önce 2 yıl beklemesi gerekeceği için henüz emekleme aşamasında. Ancak DDR6 geldiğinde, mevcut standardın iki katı hız deneyimi yaşamayı bekleyebiliriz. Ve Samsung söz konusu olduğunda, şirketin yeni MSAP teknolojisi de var.
Yeni nesil DDR’yi desteklemek için anakartınızı yükseltmeniz gerekecek, ancak şimdilik DDR5’in yaşam döngüsü hala oldukça uzun.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.