Apple Motorola’ya karşı bu kez kaybetti

Motorola şirketinin Apple ye açtığı GPRS teknolojisinin izinsiz kullanımı hakkındaki patent davası sonuçlandı. Almanya’da yerel mahkeme tarafından verilen kararda Motorola teknolojisinin izinsiz olarak iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPad ve iPad 2 cihazlarında kullanıldığı ve Motorola’nın haklı olduğu belirtildi.

Motorola yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre 2007 yılından itibaren patent anlaşması için Apple ile görüştüklerini fakat Apple’nin bu konuda çözüm getirebilecek bir adım atmadığını belirtildi. Verilen bu karar sonucunda davada adı geçen cihazların Avrupa’da satışının yasaklanması sadece Motorola’nın kararını bekliyor. Motorola bu seçenek yerine anlaşmayı tercih edecek bir politika izliyor.

Samsung ile daha önce iPhone ve iPad tasarımlarının kopyalanmasında davacı olan Apple davalı durumuna düştüğü Motorola davası hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor. Bu strateji Motoroloyı biraz daha yumuşatarak anlaşma zeminine çekmeye hazırladığı olarak yorumlanıyor. Yakın zamanda Motorola ile Apple’nin anlaşması beklense de Apple’ın karara itiraz ederek zaman kazanacağı da gelen duyumlar arasında.

 

IceBlue

C# programcısı ve flash editörü

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: