Yeni nesil flash yongalar!

Günümüzde NAND flash bellekler, veri depolama için cep telefonu ve tabletlerde neredeyse standart olmuş durumdalar. Yalnız dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılan flash bellekler ile karşılaştırıldıklarında ufak bir dezavantajları bulunuyor: Veri aktarım hızları oldukça düşük. Dünyanın en büyük yarı iletken firmalarından Samsung, yeni ürettiği flash yongalar ile cep telefonu ve tablet bilgisayarlardaki veri aktarım performansını oldukça yükseltecek gibi görünüyor.

Samsung’un Pro Class 1500 adını verdiği ve 16GB, 32GB, 64GB kapasitelerde üreteceği yeni eMMC (embedded multimedia card – tümleşik multimedya kartı) sıralı veri okumada 150 MB/sn ve yazmada 50 MB/sn ile endüstrinin en hızlı mobil depolama ortamı unvanını eline geçiriyor. Rastgele veri okuma/yazma performansında ise 3500/1500 IOPS performansı ile daha önce üretilen benzerlerinden neredeyse 4 kat daha hızlı. Ayrıca daha ince cep telefonu ve tablet talebinin giderek arttığı pazarda, Samsung’un yeni yongaları 1.2 mm kalınlık ve 0.6 gram ağırlıktan başlayan özellikleri ile cep telefonlarının daha da incelmesine ve hafiflemesine olanak sağlıyor.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

One thought on “Yeni nesil flash yongalar!

  • 16 Şubat 2013 tarihinde, saat 13:57
    Permalink

    Böyle yükle kapasiteyle çalışan yonga yapılabilecek olması gerçekten çok iyi.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: