Bilgisayarım neden yavaş çalışıyor?

Bilgisayarların yavaş çalışmasının en büyük nedenleri arasında ram ve işlemci özelliklerinin uygun düzeyde olmaması gösterilir. Bilişim sektörünün gelişmesi ile birlikte daha farklı alanlarda hizmet veren bilgisayarlar, internet çağına geçilince mutlaka online görüntüleme sistemine geçmektedirler.

desktop-computer

İnternete girdiğinizde bilgisayarına zarar verebilecek yapılar ile karşılaşmanız mümkündür. Bu yapılara genel olarak virüs denirken, bilgisayar hızınızın yavaşlamaması için virüsleri temizlemeniz ya da korunmanız gerekmektedir. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz antivirüs programı sayesinde güvenli olarak çevrimiçi gezinme yapabilirsiniz. Böylelikle hem bilgisayarınızdaki önemli klasörler üçüncü kişilerde korunacak hem de “bilgisayarım neden yavaş çalışıyor? diye tasalanmanıza gerek kalmayacaktır.

Bilgisayarınızın çalışma hızını doğrudan etkileyen zararlı virüslerden pratik korunma yolları şöyle:

  • Bilgisayarınıza elinizi cebinize atarak lisanslı antivirüs programı yüklemelisiniz. Ücretsiz sürümlerde korunma açıkları olmaktadır.
  • Genellikle bilgisayar kullanıcıları sıkıcı antivirüs programlarının güncellenmesini hem aksatmaktadır. Bilgisayar hızınızın yavaşlamaması için güncellemeleri olabildiğince takip etmelisiniz.
  • İnternette gezinme yaptığınızda kullanmış olduğumuz bir web sitesinde reklam olarak ayrı bir sayfaya yönlendiriliyor ise çözümü siteyi bir daha takip etmemekte bulmalısınız. Böylece oluşabilecek bir virüs tehlikesini savuşturmuş olursunuz.
  • Mail kutunuza gelen reklam içerikli spam mailleri açmamaya özen gösteriniz. Hele ki içerisinde mutlaka indirin ve ya tıklayın gibi ibareler var ise uzak durmanız önerilir.
  • Bilgisayarınıza yüklenecek kalıcı programlar için bilindik web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bunun için arama motorunda ilk sayfalarda çıkan program indirme sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.