10 Yılda Çok Şey Değişti

2000-2010 yıllında piyasaya sürülen ve hayatımızı değiştiren teknolojileri derleyen ”digitaltrens.com” sitesine göre 10 yılın, hatta tüm zamanların kazananı Google.

Google:ABD’nin California eyaletinde 19 Ağustos 2004’te kullanıma açılan Google, bugün dünyanın en çok kullanılan arama motoru olmasının yanında e-posta, mobil operasyon sistemleri, navigasyon hizmetleri veren dev bir şirket.

iPhone:İlk defa ABD’de 29 Haziran 2007’de mağazalarda yerini alan Apple’ın akıllı telefonu iPhone, bugüne kadar 30 milyondan fazla sattı.Müzik,oyun,hava durumu,haberler alarmları gibi yüzbinlerce uygulaması var.
Windows XP:Microsoft’un 25 Ekim 2001’de piyasaya sürdüğü Windows XP, daha sonra Vista ve Windows 7’nin çıkarılmasına rağmen hala dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi.XP, işletim sistemlerinde bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Sosyal Paylaşım Ağı Siteleri:Bu siteler insanların birbiriyle ilişki kurma tarzlarını değiştirdi.2004’te açılan Facebook 500 milyon,2006’da açılan Twitter ise 190 milyon kullanıcı sayısına ulaştı.

USB Flash Diskler:2000’de kullanılmaya başlanılan USB’ler rahatça taşınabilmeleri ve geniş hafızaları ile CD’lerin yerini aldı.


GPS:İlk defa ordular tarafında kullanılan navigasyon cihazları artık cep telefonlarında bile var.


iPod:Apple’ın MP3 cihazları olan iPad’ler kullanışlı menüsü ve farklı tasarımları ile en çok kullanılan teknoloji ürünleri arasına girdi.


Nintendo Wİİ:Nintendo’nun 2006’da çıkardığı Wİİ oyun konsolu bilgisayar oyunlarına çağ atlattı.Wİİ ile oyunlar tuşlarla değil bedenle yönetiliyor.


WİFİ:WİFİ kablosuz internet sayesinde gereksiz yer kaplayan kablolardan kurtulmakla kalmadık, kafelerden sokaklara kadar her yerde internete bağlanabilir duruma geldik.

TİVo:İlk defa 2003 yılında ABD’de satışa sunulan TİVo, evde kimseler yokken bile televizyon programlarını kaydediyor,istenilen her an izlenme olanağı sağlıyor.Ayrıca canlı yayınları geri alma, durdurma gibi özellikleri olan TİVo ile televizyon programlarını kaçırmak imkansız hale geldi.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: