Firefox ve Google anlaşması uzadı

İnternet dünyasındaki iki önemli şirket Mozilla ve Google ortaklık anlaşmalarını uzattı. Web tarayıcı piyasasında her zaman liderliğe oynayan Mozilla, arama motoru kategorisinin tartışmasız lideri Google ile entegre arama fonksiyonu konusunda ortaklık anlaşmalarını uzattı.

Anlaşmanın konusunu açarsak Mozilla’nın ürünü Firefox’un kurulumu sırasında Google arama eklentisi otomatik olarak yükleniyordu. Bu arama motoru sayesinde kazançlarının yaklaşık %80-85 arasındaki dilimi Google ekentisi sayesinde geliyor. 3 yıllık yeni bir ortaklık anlaşması yapan Firefox 3 yıl boyunca entegre arama motoru sayesinde sırtını Google’ye dayamış olacak. Bu anlaşmadan en çok zarar görecek olan iyi bir yükseliş ivmesi yakalamış olan Bing’in gözden yeniden düşmesi olacaktır. Bing Google’ye rakip olmak için tüm tarayıcılarla anlaşma yaparak kullanıcıları çekmeyi düşünüyordu. Şirket yetkililerinden yapılan açıklamaya göre Google’nin Firefox ile tekrar anlaşma yapmasının kendileri açısından olumsuz olduğunu ileten yetkililer bu konuda açıklamayı kısa tutmayı seçiyor. İnternette en çok kullanılan 3 tarayıcı olan İE, Firefox ve Chrome arasında sadece İE’ye kalan Microsoft arama moturu Bing için bu 3 yıllık dilimin nasıl geçeceği merak konusu oldu.

 

IceBlue

C# programcısı ve flash editörü

2 thoughts on “Firefox ve Google anlaşması uzadı

 • 02 Şubat 2012 tarihinde, saat 11:40
  Permalink

  Google Chrome – Mozilla Firefox arasındaki rekabet artık daha bir farklı boyut kazanıyor. Mozilla Firefox’un tahtı sallanmaya başlamış… Kullanıcıların birçoğu artık İE+ serisini kullanmıyor, Firefox’da Chrome karşısında tutunamayacak gibi…

  Yanıtla
 • 01 Ocak 2012 tarihinde, saat 18:24
  Permalink

  Google şu an piyasadaki en iyi stratejiye sahip şirket. Adamlar bu işi biliyor. Şimdi Firefox ile 3 yıllık anlaşma, sonrasında chrome yaygınlaşınca eli güçlenecek ve istediği gibi hareket edecek.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: