Paypal Türkiye’ye geri dönüyor

paypal_turkiye

Sunucularını Türkiye’ye getirmediği için BDDK’dan red alan PayPal, geri dönüş için çalışmalara başladı. İlk önce Cros Border ile ülkeye dönüş yapacak daha sonra da sunucularını yurtiçine getirecek.

Haziran ayında Türkiye yasalarına uymayı, vergi ödemeyi, kredi kartı ve kimlik bilgilerini aldığı kişilerin işlemlerini Türk ‘server’ları üzerinden yapmayı reddetmesi sebebiyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafınca lisansı iptal edilen PayPal, Mart 2017’de ‘Cross Border’ (Sınır ötesi) sistemiyle geri dönmeye hazırlanıyor.

Sabah’ın haberine bakılırsa, BDDK ile geçtiğimiz hafta toplantı yapan şirket, 2017 yıl sonuna kadar serverlarını da Türkiye’ye taşımayı planlıyor. Cross Border, yurtdışında bulunan bir kişiye Türkiye’den alışveriş yapma izni veriyor. Sadece bu sistemle Türkiye’den bir birey yurtdışından alışveriş yapamıyor. Türkiye’de e-ticarette yüzde 12 pazar payına haiz olan ve yaklaşık 800 milyon dolarlık işlem hacmi bulunan şirketin yeni sistemle hacminin 400 milyon dolar dolayında olacağı öngörülüyor. 179 milyon aktif üyesi olan PayPal Global’in yaklaşık 18 milyar dolarlık işlem hacmi bulunmuş olduğu belirtiliyor.

YASALARA UYMAMIŞTI

PayPal’ın, çıkış sürecinde Türkiye ile ilgili olumsuz bir imaj yaratma çabası BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben‘in açıklamaları ile boşa çıkarılmıştı. Akben, PayPal’ın lisans başvurusuna, kanunlara uymadığı için tasdik vermediklerini belirtmişti. Kanuna bakılırsa, bu tip faaliyetlerde sistemlerin yurtiçinde bulundurulması zorunluluğu bulunuyor. PayPal, yasaya rağmen, bunun için en minik bir çalışma dahi yapmamıştı.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: