Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayarlar, çağımızın en önemli teknolojik aletleri arasında yer almaktadır ve neredeyse her evde bir adet bilgisayar bulunmaktadır. Yeni bir bilgisayar satın almak isteyen kişiler için bilgisayar alırken doğru karar vermek oldukça zorlayıcı bir durum olabilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte piyasada birçok bilgisayar seçenek olduğundan dolayı hangi özelliklere odaklanmanız gerektiği konusunda kararsız kalabilirsiniz. Siz değerli okurlarımız için oluşturmuş oluğumuz bu yazıda, bilgisayar alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini maddeler haline anlatacağız.

  • Kullanım Amacınızı Belirleyiniz

Bilgisayar satın almadan önce bilgisayarı ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir ve bu doğrultuda bir araştırma yapmalısınız. Alacağınız bilgisayarınızı iş, eğitim veya oyun amaçlı kullanıyor olabilirsiniz. Listelenmiş olan bu amaçlara uygun bir bilgisayar seçmek size daha iyi deneyimi sunacaktır.

  • İşlemci Seçimi

Bilgisayarın işlemcisi, bilgisayarın performansını belirleyen en önemli parçalar arasında yer almaktadır. İşlemci ne kadar güçlü olursa, bilgisayarınız da o kadar hızlı çalışacaktır. Günümüzde Intel ve AMD, en popüler işlemci markalarıdır. İşlemci hızı GHz cinsinden ölçülmekte ve belirlenmektedir. En son veriler baz alındığı zaman 2 GHz ve üzeri hızlar bilgisayarınıza iyi bir performans sağlayacaktır. Bu durum farklılık gösterebileceğinden dolayı profesyonel birinden yardım alabilir ve en doğru veriye ulaşabilirsiniz.

  • Bellek İhtiyacınızı Belirlemelisiniz

Bellek, bilgisayarın hızını etkileyen bir diğer önemli parçadır. Bilgisayarda takılı olan bellek ne kadar yüksek olursa bilgisayarınız da o kadar hızlı çalışacaktır. 8 GB bellek genel olarak günümüzde standart olarak kabul edilmektedir. Oyun oynama veya iş amaçlı kullanımda daha yüksek bellek gerekebilir. Profesyonel birinden bu durum hakkına daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Depolama Alanı Yeterliliği

Depolama, bilgisayarınızdaki verilerin saklandığı yerdir. Sabit disk sürücüsü veya SSD seçenekleri ile piyasada disk seçeneği vardır. SSD’ler, sabit disk sürücülerinden daha hızlı çalışır ve daha iyi performans sağlamaktadır. Fakat bu hızlılığın yanı sıra fiyatlar HDD’ye göre daha fazla olmaktadır.

  • Ekran Kartı

Oyun oynamak veya grafik işleri yapmak için bir bilgisayar satın alıyorsanız iyi bir ekran kartına sahip olmanız gerekmektedir. Günümüzde Nvidia ve AMD, en popüler ekran kartı markaları arasında yer almaktadır. Ekran kartı belleği ne kadar yüksek olursa, oyunlarda alacağınız performans da o kadar yüksek olacaktır.

  • Ekran Boyutu ve Çözünürlüğü

Bilgisayarınızın ekran boyutu ve çözünürlüğü, ne kadar rahat bir deneyim yaşayacağınızı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. 14 inç ve 15 inç boyutları, en popüler boyutlardır. Çözünürlük, ekranın netlik derecesine belirlemektedir. Bundan dolayı daha yüksek çözünürlük, daha net görüntüler sağlayacaktır.

 

  • Pil Ömrü

Taşınabilir bir bilgisayar satın alıyorsanız, pil ömrü önemli bir faktördür. Pil ömrü, kullanım şeklinize bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Standart bir kullanım için genellikle, 6-8 saatlik bir pil ömrü yeterli olmaktadır.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.