Teknolojiye nasıl geri dönüşüm yapabilirsin?

Bilgisayarları ve teknolojiyi seviyoruz ama ne zaman kadar ? Taa ki onlar çalışmayı durdurana kadar.  Peki bu bilgisayardan çevre birimlerine kadar, yazıcısından ekranına kadar, baterileri ve aksesuarlarına kadar bunlar çalışmaz hale geldikten sonra ne olurlar ? Dijital Çöp…

e-atik2

Bunları atmak istemezsiniz ve dolabınızda veya garajınızda çöp olarak kalırlar, tozları toplarlar, sen ise bunları ne yapacağından emin olmadığın için hiçbir şey yapamazsın, atamazsın, öylece kalırlar.

Bizim size bir önerimiz olacak

En iyi şey bunların geri dönüştürülmesine yardımcı olmak veya birilerine bağışlamaktır. Bu eski veya daha abartılı bir söylemle dinozorlar zamanından kalma bile olsa bu aletleri tamir ettirip yeniden temiz bir şekilde kullanabilirsiniz veya siz kullanmak istemezseniz mutlaka başkasının buna ihtiyacı vardır ve onun tarafından emin olun bu sizin çöp olarak baktığınız eşya kullanılabilir haldedir.

Fakat bunu yapmak için çok geç kalmamak gerekir çünkü bu teknolojik aletlerin içinde “ağır metaller” (toksik metaller) vardır ve bunlar onunla doludur. Bunlar ne kadar geç çalışır hale getirilirse bu kimyasallar o kadar zararlı olur ve etkisini gösterir. Binlerce ton e-atık bunların imha edildiği veya yakılması için Çin ve Hindistan’a sevk edilmektedir ve buradan havaya civa ve kurşun yayar, bu kimyasalların havaya yayılması sonucunda dünyamız ne hale gelir siz düşünün.

Bundan dolayı, hem doğayı korumak hemde insanlara yardımcı olmak için kullanmadığınız teknolojik aletleri tamir ettirip kullanabilir veya sizin önemsemediğiniz bu şeyin başka için önemli olduğunu düşünür ve o kişiye belki tamir ettirip belkide direk verebilirsiniz.

 

Beight

Merhaba arkadaşlar ben Berk. İlgi alanlarım olan teknoloji, oyun, donanım, telefonlar, sağlık, spor vb. daha bir çok alanda yazılar yazarım. Yazdıklarımın sizlere yeni şeyler katması dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.