Nokia Akıllı Telefon Kullanım Bilgileri

Nokia H20
Nokia H20 Konsept Telefonu

Günümüz mobil piyasasının en çok tercih edilen cep telefonları şüphesiz smartphone yani akıllı cep telefonlarıdır. Bu pazarda Nokia’nın payı azalsa da Türk insanı tarafından hâla en çok kullanılan cep telefonu markasıdır.

Bu konu da aldığımız cihazı nasıl doğru ve etkili bir şekilde yararlanabiliriz ona bakacağız.

 İlk ele alış

Telefonumuzu elimize almadan önce bataryasını 15 saat süreyle şarj edin. Sonra cihazla gelen hafıza kartı varsa onu bir PC yardımıyla biçimlendirin.

Bilgisayarınız varsa mutlaka en güncel Nokia Suite programını kurun bu program birçok işleminizi halledecektir. Nokia Suite’iniz yoksa indirmek ve kullanım alanları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

Telefonumuzun ”Tarih ve Saat” menüsünden yerel saat ayarlamalarını yapıyoruz (Ayarlar>Telefon>Tarih ve saat).Saatinizin operatörünüz tarafından güncellenmesini istiyorsanız yine tarih ve saat menüsünden ”oto. saat yenileme” seçeneğini açık konumuna getiriyoruz.

Eski cihazınızda kalan verileri yeni cihaza aktarmak için Ayarlardaki veri aktarma bileşeniyle verilerinizi kolaylıkla aktarın.

Enerji tasarrufu

Nokia cihazınızdan en iyi batarya performansı için başta da söylediğimiz gibi yeni bataryayı 15 saat aralıksız bir şekilde şarj ediniz. Ayarlar>Telefon>Ekran>Parlaklık oranını %20 oranında düşürün. Daha sonra aynı menüden ”Işık zaman aşımını 40 saniye olarak belirleyin. İhtiyacınız olmadıktan sonra Wlan bağlantısını kapalı konuma getirin.

Kamera ayarları hakkında bir hatırlatma !

Yeni alınan GPS özellikli Nokia’ların çoğunluğunda kamerayla resim çekerken konumlama ayarının otomatik açık olması bunun doğal sonucu olarak veri ücretinin hattan düşülmesi güzel bir durum değil, bu durumu aşmak için kamera açıkken ayarlardan ”GPS bilgisi göster” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Güncellik ve yedekleme

Ara ara PC’nizden ya da telefonunuz üzerinden telefon modelinizin için güncel yazılım bulunup bulunmadığını sorgulayın. Bu işlemi PC veya telefondan yapabilirsiniz fakat bilmeniz gereken yedekleme yapmadan telefonunuzu asla güncellememenizdir. Yedekleme yapmayı öğrenmek için buraya tıklayın.

Uygulama  indirilmesi

Akıllı cep telefonları bir işletim sistemine sahip oldukları için oyun, uygulama, tema gibi mobil içerikleri indirip kurabilirsiniz. Bunun için telefona yüklü olarak gelen Nokia Mağaza veya Ovi Store uygulaması üzerinden indirme yaparsınız.Eğer masaüstünden girmek istiyorsanız store.ovi.com adresini kullanın.

Bakım

Cep telefonunuzu ayda bir mutlaka temizliğini yapın. Ama iç vidalarını sökmeden bu temizliği yapınız. Arka kapağı ve bataryayı çıkararak küçük yumuşak tüyle bir fırça yardımıyla arındırın. Daha sonra da mikrofiber bez yardımıyla ekran, arka kapağın içi ve kenarların özel LCD ekran temizleme suyuyla temizleyiniz.

 

NovaCep

2010 yılından beri cep telefonları ve mobil teknolojiler hakkında haber,bilgi ve mobil içerikler yayınlayan blog sitesidir.

3 thoughts on “Nokia Akıllı Telefon Kullanım Bilgileri

 • 12 Ekim 2012 tarihinde, saat 22:51
  Permalink

  Ülkemizde akıllı telefonları alanların büyük kısmı sadece telefon özelliğini kullandığı için her özellik kapatılabilir

  Yanıtla
 • 13 Eylül 2012 tarihinde, saat 14:58
  Permalink

  Arkadaşa bundan geldi hediye gerçekten çok güzel bir telefon ama kullanması biraz zor artık bu siteden bakarak öğrenicek teşekkürler.

  Yanıtla
 • 13 Eylül 2012 tarihinde, saat 00:06
  Permalink

  Android telefonlardan sonra şansı olacağını düşünmüyorum. Yine de girişimleri güzel. Amerika’da Pazar payları %30’a düşmüş durumda… Her zaman android diyoruz =)

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: