Pentagon’a siber yetki

Gelişen internet teknolojileri ile beraber savaşlarda internete taşınmış durumda. Ülkelerin neredeyse tüm gelişmiş silahlarında sinyal teknolojilerini kullanmaları hacker saldırılarına maruz kalmalarına neden oluyor. Bu konuda gerek savunma gerekse saldırı için özel eğitimli hackerler kullanılıyor.

Wired News’in yayınladığı bir habere göre ABD savunma bakanlığı siber alanlarda operasyon düzenlemesi için pentagona direktif verdi. Bu verilen direktifin ülke çıkarlarının ve müttefiklerin korunması amacıyla verildiği alınan duyumlar arasında. Yakın zamanda yasalaşması beklenen bu kararın genel amacının saldırı olmadığı iletilmesine rağmen yasa çıktığında ABD’nin Stuxnet gibi virüsler kullanarak İran nükleer tesislerini hedef alabileceği konuşuluyor. Bu virüsler girdikleri sistemlerdeki enerji hatlarına zarar verebilecek şekilde tasarlanmış durumda.

Çinli hackerlerin son zamanlarda ABD sitelerine yaptığı saldırıların arttığını savunan yetkililer gerçek savaşlarda olduğu gibi sanal savaşlarda da kendilerini korumak zorunda olduklarını iletiyorlar. ABD hükümet yetkileri tarafından henüz net bir kanıt bulunamazken saldıran hackerlerin Çin hükümeti tarafından özel olarak yetiştirildiği düşünülüyor. Yasanın çıkmasıyla her an siber savaşların çıkabileceğini belirten uzmanlar ileriki zamanlarda gerçek savaşlara gerek kalmadan siber savaşlarla dünyanın şekil alabileceğini savunuyorlar.

 

IceBlue

C# programcısı ve flash editörü

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.