Rakamlarla internetten alışveriş

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren internet kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Artık her aşamada ihtiyaçların giderilmesi amacıyla kullanılan portallar alışveriş alanında da giderek etkisini göstermektedir. İnternet devi Google tarafından ‘Thinkretail’ olarak adlandırılan Türkiye’deki perakende sektörünü ve tüketicilerin internet alışveriş davranışlarını araştıran projesinin sonuçları açıklandı.

Projede Google’a eşlik eden Türkiye İstatistik Kurumu’nun her yıl yaptığı anket sonuçlarına göre 2011 yılında %18,6 oranında internetten alışveriş yapılması dikkat çekti. Ankete göre alışveriş kategorilerinde liderliği kişisel bakım ve kozmetik alırken onu beyaz eşya, ev aletleri, kıyafet ve aksesuar izledi. Sonuçların ortaya çıkardığı bu tablo karşısında Türkiye’de faaliyet gösteren ve çoğunluğunun geçen veya bu sene kurulan portalların oluşturduğu alışveriş hacminin diğer ülkelere oranla yüksek olmasının nedeni anlaşıldı.Kaliteli markaların artık sadece fiziksel alışveriş ile yarışamayacağı, e-ticaret konusunda da yatırım yapması gerektiğini gösteren araştırmaya göre ürün araştırmalarının %55’lik kısmı arama motorları ve uzman mağazaların siteleri üzerinde yapılıyor. Ucuz kelimesinin ön plana çıktığı alışveriş aramalarında kalite ve ikinci el kelimeleri de çok arananlar arasında bulunuyor. Bir sonraki sene yapılacak olan anket çalışmalarında alışveriş oranının %22 sınırlarında olması bekleniyor.

 

IceBlue

C# programcısı ve flash editörü

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.